Zanim dziecko zasiądzie do nauki, warto zadbać, by nic go nie rozpraszało: wyłączyć telewizor, radio, zamknąć drzwi do pokoju, sprawdzić czy nie dochodzą z innych pomieszczeń np. odgłosy świetnie bawiącego się rodzeństwa. Cisza jest teraz jego najlepszym przyjacielem, drugim – porządek, zatem zadbaj o to!
1. Przygotuj dziecku miejsce do pracy, zadbaj o odpowiedni sprzęt. Jeżeli komputer w domu służy większej ilości członków rodziny, ustalcie zasady korzystania.
2. Ustal z dzieckiem, kiedy i w jaki sposób będziesz mu pomagał – wytłumacz, że łatwe zadania może zrobić sam, a jeśli się pomyli – świat się nie zawali.
3. Wytłumacz dziecku, że rodzice też mają swoje obowiązki, dlatego powinno zaczekać na Twoją pomoc. Nie przeszkadzaj mu w nauce, dyskretnie sprawdzaj, czy wywiązuje się ze swoich obowiązków.
4. Pomocny będzie kalendarz – ustalcie, kiedy dziecko ma czas na naukę, kiedy na zabawę, a kiedy będzie mogło poprosić rodzica o pomoc. Systematyczność i stabilny harmonogram pomogą dziecku zmobilizować się do pracy.
5. Motywuj – pochwal dziecko za to, że świetnie sobie radzi, za dobrze wykonaną racę, a nawet za błędy – bo na nich również się uczymy. Pochwała, nawet najmniejsza, zawsze doda dziecku skrzydeł!
6. Wytłumacz dziecku, że praca zdalna nie polega na ciągłym siedzeniu przed komputerem, są zadania, które może wykonać w zeszycie. Odpoczną jego oczy i nie znudzisz się monotonnym rodzajem pracy.
7. Nie spodziewaj się, że dziecko będzie uczyć się dwie godziny bez przerwy. Gdy się zmęczy nauką, jego koncentracja osłabnie, dlatego najlepiej jest, by robiło w czasie uczenia krótkie 10-15-minutowe przerwy. Zaproponuj, by coś zjadło, popatrzyło przez okno, posłuchało muzyki lub po prostu pobawiło się zapomnianymi zabawkami.
8. Nie krytykuj, nie oceniaj nikogo – wszyscy znajdujemy się w trudnej sytuacji. Przypominaj dziecku, że jest w domu po to, by czuło się bezpiecznie.Na atmosferę do nauki wpływa ilość książek w domu oraz nastawienie rodziców do szkoły i edukacji. Im bardziej RODZICE wspierają dziecko w nauce, tym lepsza jest atmosfera do uczenia się.
9. Cały czas przypominaj dziecku, że nie jest samo, że może przyjść do Ciebie z każdym problemem.
10. Przypomnij dziecku, że w razie problemów, zawsze może zwrócić się do swojego nauczyciela o pomoc, poprosić o dodatkowe wyjaśnienie zadań.
11. W nauce warto stosować różnego rodzaju techniki ułatwiające zapamiętywanie. Notatki z wykorzystaniem różnych kolorów, podkreśleń i zabawnych rysunków,bazowanie na skojarzeniach, robienie wykresów, map myśli.Wszelkiego rodzaju fiszki, czyli słowa klucze i hasła w książkach, na tablicy, ścianie, biurku.To wszystko może pomóc dziecku lepiej i bardziej trwale opanować materiał.