Konsultacje szkolnego psychologa- pani Pauliny Budnik-Kowalik

czwartek 14.00-15.00

• Dziecko także doswiadcza trudnych emocji, które może spowodować kłótnia z kolegą , gorsza  ocena,  lub złamane serce. W takich sytuacjach dziecko musi nauczyć się radzić sobie z przykrymi emocjami. Poniższa grafika podpowiada jak je wówczas wspierać i pomoc przejść cięższe doświadczenia.

• DEPRESJA - INFORMACJE DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW!

depresja-informacje-dla-rodziców-i-opiekunów

• Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,

W zakładce tej znajdziecie artykuły oraz bieżące informacje odnośnie form udzielanej pomocy. Artykuły będą dotyczyły emocji, wychowania, radzenia sobie z sytuacjami trudnymi, a czasem będą po prostu słowem wsparcia, którego wszyscy potrzebujemy. Zachęcam do śledzenia zakładki i pojawiających się w niej tekstów i informacji.

Zasady nauki zdalnej

• BEZPIECZNE FERIE ŚWIĄTECZNE

Bezpieczne_ferie_świąteczne

• Jak pomóc dziecku przezwyciężyć lęk przed powrotem
       do szkoły po nauczaniu zdalnym?

• e-lekcja

Fakty o alkoholu

warsztaty profilaktyczne

Alkohol-nieodwracalne skutki zdrowotne.pdf

• DLA RODZICÓW

Warto poruszyć

Dziecko znalazło się w trudnej sytuacji nauczania zdalnego. Edukacja zdalna zaburza normalny cykl edukacji w szkole, gdzie wszystko było uporządkowane, harmonijne oraz przebiegało wedle planu. Dziecko, które uczy się w domu potrzebuje namiastki, aby środowisko rodzinne/ domowe stało się uporządkowanym światem w którym będzie czuło się:

-bezpiecznie

-będzie miało warunki do nauki

-będzie wiedziało jak radzić sobie w trudnej sytuacji

-będzie wiedziało do kogo zwrócić się o pomoc w razie wystąpienia problemu

Rodzic w trakcie nauczania zdalnego pełni kluczową rolę, dlatego ważne jest zrozumienie trudności jakie mogą wystąpić w związku z zaistniałą sytuacją. Istotne jest, aby również w tym okresie zadbać o siebie (swoje samopoczucie, swój komfort psychiczny). Dotychczas to nauczyciele i rówieśnicy uczestniczyli w środowisku dziecka i szybko mogli zaobserwować trudności dziecka z którymi się zmaga. Teraz możliwości nauczycieli są ograniczone, dlatego ważne jest, aby rodzic starał się być na bieżąco ze sprawami dziecka, jego zmaganiami oraz życiem szkolnym. Oczywiście jest to ważne przez cały rok szkolny, ale w okresie nauczania zdalnego szczególnie ważne.

wsparcie dzieci w nauczaniu zdalnym.pdf

• 23 Lutego – Ogólnopolski Dzień Walki Z Depresją

Warto wiedzieć:

-co czwarta osoba na świecie zmaga się z problemami psychicznymi

-każdą chorobę i zaburzenie psychiczne można leczyć – istnieją sprawdzone metody leczenia farmakologicznego i terapeutycznego dla każdego z zaburzeń psychicznych

-duży wpływ na proces zdrowienia ma otoczenie chorującego – wspierając osobę chorującą i będąc przy niej, pomagamy jej wrócić do zdrowia

-na zdrowie psychiczne składają się: komfort psychiczny, prawidłowe relacje społeczne oraz dobra kondycja zdrowotna

-psychiatra zajmuje się nie tylko depresją – może leczyć również wszystkie inne choroby psychiczne, np. schizofrenię, zaburzenia lękowe, obniżenie nastroju.

• POMOC W KRYZYSIE PSYCHICZNYM

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży tel. 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)

Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym tel. 116 123 (pon-pt od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne)

Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich tel. 0 800 108 108
      (pon-pt od 14.00 do 20.00)

Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli tel. 800 080 222

Ogólnopolski Telefon Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”
      tel. 800 120 002 telefon pracuje całodobowo

Dzień Bezpiecznego Internetu 2021W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu przypada we wtorek - 9 lutego, ale jego obchody w naszej szkole już trwają.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Wydarzenie szybko zyskało wielu zwolenników i obecnie swoim zasięgiem obejmuje państwa z całego świata. Celem święta jest promowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Obchodom DBI towarzyszą liczne wydarzenia (m.in. kampanie informacyjne, konkursy, webinaria, konferencje),  które dążą do podniesienia świadomości i upowszechnienia wiedzy o problematyce bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie.

Oto nasze zasady:

1. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób,.

2. Unikaj klikania nieznanych linków i otwierania załączników w wiadomościach e-mail.

3. Dane osobowe i hasła zachowaj tylko dla siebie.

4. Zdjęcia udostępniaj tylko znanym i zaufanym osobom.

5. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.

6. Szanuj prawa autorskie udostępnianych w sieci plików.

7. O niepokojących sytuacjach w sieci powiedz rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

8. Szanuj innych użytkowników Internetu.

9. Korzystaj z umiarem z internetu!

• Światowy Dzień Życzliwości

21 listopada obchodzimy Światowy  Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Jego celem jest uświadomienie i uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w każdym z nas emocji pozytywnych. To ważny apel aby dawać z siebie wszystko, aby pokonać smutną rzeczywistość i kłopoty, które nas trapią.

Przesłanie tego dnia jest proste- bądźmy dla siebie życzliwi nie tylko tego jednego dnia, nie tylko od święta. Pamiętaj pozytywna energia, którą przekazujemy do innych ludzi wraca do nas ze zdwojoną siłą. Życzę Wam zatem dużo uśmiechu i życzliwości:)

• Psycholog w naszej szkole

Pani Paulina Budnik-Kowalik

Wsparcia udziela również we współpracy z psychologiem