Relacja z warsztatów o cyberbezpieczeństwie z adwokatem Patrykiem Przepiórką
We wtorek, 26 listopada 2024 r., w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów klas 5-8, które poprowadził adwokat Patryk Przepiórka w ramach programu Razem dla bezpiecznego dzieciństwa w gminie Głusk.
Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję zgłębić szeroko pojęte zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem. Tematyka spotkania była ciekawa, a jednocześnie bardzo ważna dla młodych ludzi, którzy na co dzień korzystają z internetu i nowych technologii. Poruszane kwestie dotyczyły m.in. ochrony danych osobowych, zagrożeń w sieci, odpowiedzialności za publikowane treści oraz zasad bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych.
Co szczególnie warto podkreślić, uczniowie byli aktywnie zaangażowani w warsztaty. Chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami, wnioskowali o możliwych konsekwencjach różnych zachowań w sieci i zadawali pytania prowadzącemu. Adwokat Patryk Przepiórka stworzył przestrzeń do otwartej dyskusji.
Warsztaty były inspirujące i z pewnością dostarczyły uczniom wiedzy oraz praktycznych wskazówek.
III edycja akcji Adwokaci rozjaśniają prawo
Dziś uczniowie klasy 7a i 8b mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z mecenasem Przemysławem Orłem, zorganizowanym w ramach III edycji akcji "Adwokaci rozjaśniają prawo". Wydarzenie odbyło się pod patronatem Komisji Edukacji Prawnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.
Podczas spotkania mecenas omówił wiele istotnych kwestii związanych z prawami dziecka, co było nie tylko pouczające, ale i praktyczne dla naszych uczniów. Celem akcji jest edukacja prawna młodzieży oraz wyjaśnienie ich praw i obowiązków w codziennym życiu.
W trakcie rozmowy poruszono wiele ciekawych pytań:
· Jakie prawa i obowiązki mają uczniowie?
· Czy małoletni influencerzy mogą zarabiać w Internecie?
· Czy mowa nienawiści w sieci wiąże się z taką samą odpowiedzialnością prawną, jak jej wyrażenie wprost?
· Czy za przestępstwa odpowiadają tylko dorośli?
· Czy małoletni mogą zawierać ważne umowy?Wierzymy, że takie spotkania pomagają uczniom lepiej zrozumieć zasady funkcjonowania w społeczeństwie i przygotować się do odpowiedzialnego dorosłego życia.
Działania w ramach programu „Razem Bezpieczniej”
We wrześniu w szkole zorganizowano konkurs poetycki z języka angielskiego o tematyce bezpieczeństwa pt. „My Safety Haiku Poem”. W konkursie wzięło udział 13 uczniów z klas 4-6, którzy stworzyli oryginalne wierszyki na temat bezpieczeństwa w szkole, Internecie, na drodze oraz o własnych miejscach, gdzie czują się bezpiecznie i komfortowo. Uczestnicy konkursu wykazali się pomysłowością i talentem poetyckim oraz dobrą znajomością zasad związanych z bezpieczeństwem w w/w. miejscach. Laureatami konkursu zostali: Lena Dubaj z klasy 4a oraz Aleksandra Markowska, Jan Koss i Szymon Zięba z klasy 5a.
Warsztaty „Jestem bezpieczny” w klasie 8b
8 października 2024r. uczniowie klasy 8b w ramach lekcji wychowawczej uczestniczyli w warsztatach poświęconych tematyce bezpieczeństwa w szkole i jej otoczeniu. Celem zajęć było zaznajomienie uczniów z zasadami warunkującymi bezpieczeństwo, tak aby wiedzieli jak postępować, by nie zagrażać innym, jak zachowywać się, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz do kogo zwrócić się o
pomoc w sytuacjach trudnych. Uczniowie pracując w grupach wykonali plakaty prezentujące najważniejsze zasady, o których należy pamiętać oraz wypełnili ankietę pt. „Mój wpływ na bezpieczeństwo w szkole”, której wyniki uświadomiły im, jak ważne jest ich odpowiedzialne zachowanie dla bezpieczeństwa nie tylko własnego ale również innych osób przebywających na terenie szkoły.