,,Bezpieczeństwo uczniów, przemoc i agresja występująca w środowisku szkolnym oraz Internecie i jej konsekwencje prawne” to temat spotkania policjantów z III Komisariatu Policji w Lublinie z uczniami klasy 3a. Spotkanie prowadził dzielnicowy aspirant Marek Grenda.
Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, czym są przemoc i agresja oraz jak mają postępować gdy są ich świadkami. Policjanci przypomnieli wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegli także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego.
Policjanci scharakteryzowali także zjawisko cyberprzemocy, które na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ ukradkiem zrobione kompromitujące zdjęcia czy nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób.
Podczas rozmowy uczniowie dowiedzieli się, jakie niebezpieczeństwa i zagrożenia niesie ze sobą korzystanie z portali społecznościowych oraz kontaktowanie się w sieci
z osobami nieznajomymi. Omówiono również tematykę związaną z zabezpieczaniem dostępu do swoich kont internetowych oraz poczty w celu zapobiegania włamaniom i ochrony swoich danych osobowych.
Policjanci radzili, co robić żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Osoby poszkodowane cyberprzemocą lub świadkowie powinni szukać wsparcia - porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą bądź inną zaufaną osobą dorosłą. Wspólnie dużo łatwiej rozwiązuje się problemy.
Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali słów policjantów, a następnie zadawali pytania, na które funkcjonariusz udzielał wyczerpujących odpowiedzi.
Wychowawczyni kl. 3a - Agata Rekiel