• Wycieczka klas piątych na Roztocze

          • 13 czerwca uczniowie klas 5a i 5b uczestniczyli w wycieczce do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Pierwszym punktem programu był Zwierzyniec i kościółek na wodzie, który zanim został kościołem był teatrem. Uczniowie poznali jego niezwykłą historię. Następnie wędrowaliśmy borem sosnowym nad malowniczy staw Echo o krystalicznie czystej wodzie. Niektórzy zamoczyli w nim nogi a inni trochę więcej J W dalszej kolejności wyruszyliśmy autokarem do Suśca, gdzie przeszliśmy szlakiem „Szumów nad Tanwią” a potem odpoczywaliśmy „U Gargamela”. Ostatnim punktem programu było Miejsce Pamięci, które powstało na terenie dawnego hitlerowskiego obozu zagłady w Bełżcu. Uczniowie zadumali się nad tragicznym losem tysięcy rodzin zamordowanych w okresie II wojny światowej. Do domu wracaliśmy w strugach deszczu po całym dniu ciepłej, słonecznej pogody.

            Oto, co podobało się uczestnikom wycieczki najbardziej:

            • Najbardziej podobało mi się chodzenie po lesie.
            • Przejście przez las, muzeum, jazda autokarem.
            • Muzyka, kąpanie się i wycieczka.
            • Najbardziej podobało mi się kąpanie w stawie Echo.
            • Najbardziej podobały mi się skoki do wody i kąpiel w stawie Echo. Lody były smaczne. Byliśmy na szumach. Sklep „Gargamel” był niesamowity!
            • Historia obozu koncentracyjnego była bardzo smutna.

             

          • Cudze chwalicie, swego nie znacie

          • Wycieczka klasy 7a i 7b po najbliższej okolicy

             13 czerwca 2022 roku klasy 7a i 7b wraz z wychowawcami: panią Agnieszką Pawelec i panią Moniką Staszczak uczestniczyły w pieszej wycieczce do Centrum Kultury Gminy Głusk.

            Po drodze oglądaliśmy atrakcje przyrodnicze i geograficzne znajdujące na terenie odnowionego parku w Dominowie,mogliśmy odpoczywać na łonie przepięknej przyrody.Następnie udaliśmy się do biblioteki w Centrum Kultury Gminy Głusk, gdzie panie:Agnieszka Figiel i pani Ludwika Kiernicka-Szawara opowiedziały nam o historii i działalności biblioteki.

            Ostatnim punktem naszej wycieczki była wspólna pyszna pizza w pobliskiej pizzerii. Wycieczka była bardzo udanaJ.

             

            Więcej zdjęć:)

          • DZIEŃ DZIECKA W LASERCITY

          • 8 czerwca klasa 7a wraz z wychowawcą, panią Agnieszką Pawelec i panią Moniką Staszczak świętowała DZIEŃ DZIECKA w LaserCity w Lublinie.

            Atrakcje, jakie czekały na uczniów to  laserowy paintball, laserowy labirynt oraz walizka sapera, której rozbrojenie wymagało rozwiązania zagadek logicznych, na szczęście wszystko skończyło się dobrze, walizka nie wybuchłaJ, ponieważ zagadki zostały bardzo szybko rozwiązane.

            Był to wyjątkowo miły dzień, który zakończyliśmy wspólnym posiłkiem przy różnych smakołykachJ.

             

            Więcej zdjęć:)

      • 23 maja 2022 r. KLASA 2B
        w ramach projektu EkoEmocje uczestniczyła
         w WARSZTATACH  PRZYRODNICZYCH w  MOTYLARNI

        Zdjęcia

         

          • Muzealna lekcja klas 7

          • 10 maja 2022 roku uczniowie klas 7 pod opieką nauczycieli: Agnieszki Pawelec, Moniki Staszczak, Iwony Skórskiej i Dariusza Sawickiego uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Narodowego w Lublinie na Zamek Lubelski. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w lekcji muzealnej „Ukryte znaczenia”. Podczas zwiedzania naszego zamku trzeba było rozwiązywać różne zadania związane eksponatami na poszczególnych wystawach. Najciekawsza dla uczniów była wystawa archeologiczna, gdzie mogliśmy odbyć podróż w czasie o kilka tysięcy lat, do początków ludzkiej cywilizacji. Przy okazji mogliśmy poznać bardzo ciekawe informacje dotyczące historii Zamku Królewskiego w Lublinie.

      • WYCIECZKA KLAS 7 DO PODZIEMI LUBELSKICH

        13 kwietnia 2022 roku klasy 7 pod opieką nauczycieli Moniki Staszczak, Iwony Skórskiej i Dariusza Sawickiego uczestniczyli w wycieczce do Podziemi Lubelskich. Jest to trasa turystyczna biegnąca pod Starym Miastem stanowi zespół XVI i XVII wiecznych piwnic prowadzących do lochów Trybunału Koronnego przez Rynek, ulicami Złotą i Archidiakońską, aż do Placu po Farze. Przejście przez lochy to poznanie  prawie 1000 – letniej historii Lublina. Uczniowie mieli okazję zobaczyć również makiety przedstawiające dawne panoramy miasta: najstarszy widok Lublina z XVI w. i najbardziej znany widok z pierwszej połowy wieku XVII. Punktem kulminacyjnym podziemnej wędrówki jest, wzbogacona światłem i dźwiękiem, ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina (1719).

         

        Zdjęcia

          • Wycieczka klas 8 do Państwowego Muzeum na Majdanku

          •  

                         W dniach 09-10 .11.2021 r. klasy 8 naszej szkoły brały udział w lekcjach muzealnych oraz zwiedzili Państwowe Muzeum na Majdanku – teren byłego nazistowskiego  obozu  koncentracyjnego.

                        Niemiecki obóz koncentracyjny w Lublinie, tzw. Majdanek, powstał na mocy decyzji Heinricha Himmleraw lipcu 1941 r. Obóz nosił początkowo nazwę Kriegsgefangenenlager der Waffen SS Lublin – obóz dla jeńców wojennych – pierwszymi więźniami byli jeńcy radzieccy .W lutym 1943 roku został przemianowany na Konzentrationslager Lublin – obóz koncentracyjny. Oficjalne funkcje obozu jenieckiego i koncentracyjnego nie wyczerpywały zadań wyznaczonych Majdankowi przez władze niemieckie. KL Lublin stanowił istotne ogniwo realizacji „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Był również wykorzystywany jako obóz karno-przejściowy dla polskiej ludności wiejskiej.d pierwszych chwil pobytu w obozie więźniom nieodłącznie towarzyszyły głód, strach, katorżnicza praca i choroby. Za wszelkie rzeczywiste czy wyimaginowane przewinienia spadały na nich dotkliwe kary i szykany. Życie więźnia było nieustannie zagrożone. Więźniowie umierali w następstwie tragicznych warunków bytowych, ginęli w egzekucjach, mordowano ich w komorach gazowych. Spośród prawdopodobnie 150 tysięcy więźniów, którzy przeszli przez Majdanek, według najnowszych ustaleń życie straciło blisko 80 tysięcy osób. Wśród nich największą liczbę zmarłych i pomordowanych stanowili Żydzi (około 60 tysięcy osób), następnie Polacy, Białorusini, Ukraińcy i Rosjanie. Dla zatarcia śladów zbrodni zwłoki pomordowanych i zmarłych palono na stosach spaleniskowych i w krematorium.

                       Tragiczna historia lubelskiego obozu koncentracyjnego dobiegła końca 22 lipca 1944 r. Wkrótce na terenie Majdanka zorganizowano obóz NKWD dla aresztowanych członków polskiego Państwa Podziemnego. W barakach byłego obozu przetrzymywano także przez pewien czas wziętych do niewoli żołnierzy niemieckich.

                  Uczniowie klas 8 uczestniczyli w lekcjach muzealnych na terenie obozu- były to warsztaty edukacyjne – klasy 8a oraz 8 c pracowały na materiale filmowym natomiast klasy 8 b oraz 8d pracowały na tekście zródłowym : Komiks „Chleb Wolnościowy" - „Bo chleb to było bogactwo" - historia obozu opowiedziana rysunkiem. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach wykazując się swoją własną wiedzą oraz  właściwą analizą i interpretacją poznanych materiałów. Po warsztatach edukacyjnych uczniowie zwiedzali teren byłego obozu : baraki, łaźnie, komory gazowe, krematorium. Zobaczyli również wystawę historyczną : eksponaty muzealne, rzeczy osobiste pozostałe po więźniach , filmy dokumentalne.  Koniec zwiedzania obozu miał miejsce w bardzo szczególnym miejscu – teren w którym hitlerowcy dokonali jednej z największych egzekucji w czasie II wojny światowej  tzw ,, Akcji Erntefest”. Ostatnim punktem było  Mauzoleum – pomnik upamiętniający ofiary nazizmu , w którym znajdują się  prochy ludzkie z terenów obozowych.

                  Ponieważ klasy 8 b oraz 8 d zwiedzały teren obozu w dniu 10 listopada , w dniu kiedy nasza szkoła brała udział w akcji ,, Szkoła do hymnu” odśpiewaliśmy  hymn narodowy właśnie w tym szczególnym miejscu -   na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku .

             

            Sylwia Wójcik, Elwira Martys -  Górna ,
            Małgorzata Wojtyła-Drwal, Beata Wrześniewska

             

            Zdjęcia

      • Wycieczka klas drugich

        do Sandomierza i Fabryki Bombek

        Sandomierz i Fabryka Bombek.pdf

        Zdjęcia

        • Spacer klasy 3b alejkami lubelskiego Cmentarza przy ul. Lipowej.

        •        

                  Listopad jest miesiącem zadumy, kojarzy się przede wszystkim z odwiedzaniem cmentarzy, modlitwą za zmarłych i zapalaniem zniczy na grobach. Uczniowie z klasy 3b celem uczczenia pamięci zmarłych wybrali się na spacer alejkami Cmentarza przy ulicy Lipowej w Lublinie. Jest to jedna z najpiękniejszych i najstarszych nekropolii w Polsce, gdzie spoczywają ludzie zasłużeni, jak i zwykli obywatele miasta i regionu.

                   Nasz spacer rozpoczęliśmy od bramy głównej, gdzie poznaliśmy historię powstawania cmentarzy „za miastem” oraz samego cmentarza. Pierwsza część naszej trasy wiodła przez cmentarz rzymskokatolicki, z jego najstarszą częścią. Mijając kaplicę podziwialiśmy najstarsze nagrobki, o przepięknej stylowej architekturze, ze starymi porcelankami oraz ciekawymi inskrypcjami. Zatrzymaliśmy się przy grobach znanych Lublinian: m.in. Hieronima Łopacińskiego - słynnego historyk i etnografa, Plagego i Laśkiewicza – założycieli pierwszej polskiej wytwórni samolotów mieszczącej się w Lublinie oraz niedawno zmarłego kompozytora - Romualda Lipko. Największe wzruszenie ogarnęło nas przy grobach dzieci, gdzie pani przewodnik opowiedziała nam o tragedii, jaka wydarzyła się w czerwcu 1961r. w Kazimierzu Dolnym, kiedy to trzynaścioro uczniów klas piątych podczas wycieczki szkolnej utopiło się w nurtach Wisły. 

                     Jednym z najważniejszych punktów zwiedzania było oddanie hołdu oraz zapalenie zniczy w Miejscach Pamięci Narodowej tj. przy Grobowcu Powstańców Styczniowych, Mogile Dzieci Zamojszczyzny, Mogile Więźniów Zamku Lubelskiego, Mogile Ofiar Terroryzmu Hitlerowskiego oraz Symbolicznej Mogile Katyńskiej. Uczniowie w zadumie pochylili czoła nad grobami żołnierzy, dzięki którym dzisiaj możemy żyć w wolnej Polsce.

          Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci ogromnym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. W czasie wycieczki poznały tradycje oraz zwyczaje związane z pochówkiem w naszej kulturze i religii. Zrozumiały też, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce. Była to wspaniała lekcja, zagłębiająca w świat wartości społecznych, moralnych i patriotycznych. Każdy uczestnik wycieczki z pewnością zrozumiał potrzebę pielęgnowania pamięci o naszych przodkach, ludziach zasłużonych i o bohaterach naszej wolności.

          Zdjęcia

          Agata Rekiel

      • LEKCJA W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ

         

        Uczniowie klasy III B mieli przyjemność uczestniczyć w wyjściu do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie.

        Dzieci obejrzały każdy zakamarek Wydziału Zbiorów Audiowizualnych. Dowiedziały się, że biblioteka to miejsce, w którym nawet można odsłuchać starych, winylowych płyt, kaset wideo lub kaset magnetofonowych.

        Jednym z punktów wizyty w bibliotece był udział w warsztatach edukacyjnych zatytułowanych „Patent na zdrowe odżywianie”. Podczas zajęć pracownicy biblioteki zapoznali uczniów z najważniejszymi zasadami zdrowego i racjonalnego żywienia. Aby uatrakcyjnić zajęcia przygotowali prezentację multimedialną, która wzbudziła ciekawość i zainteresowanie małych słuchaczy. Podsumowaniem części teoretycznej były zajęcia plastyczne. Zadaniem każdego uczestnika było wykonanie własnej „Piramidy Zdrowia”.

        Uczniowie doskonale zdali egzamin! Prawidłowo analizowali dostępne produkty spożywcze i budowali z nich piramidy. Wskazywali produkty, które są zdrowe i należy je często spożywać oraz te, których należy unikać.

        Po zakończeniu wizyty w bibliotece, korzystając z pięknej pogody, udaliśmy się na krótki spacer po Lublinie. Odwiedziliśmy Plac Litewski zatrzymując się przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przy płycie upamiętniającej Grób Nieznanego Żołnierza. Następnie podeszliśmy do wirtualnego portalu jednoczącego ludzi z Wilna i Lublina, gdzie mogliśmy pomachać i przesłać uśmiechy przechodniom ze stolicy Litwy. Na zakończenie przeszliśmy reprezentacyjną ulicą Lublina – Krakowskim Przedmieściem i wysłuchaliśmy lubelskiego hejnału, granego z tarasu Nowego Ratusza.

        Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

        zdjęcia

         

        Agata Rekiel

          • WYCIECZKA KLAS SIÓDMYCH W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

          •    21 października 2021 roku uczniowie klasy siódmych pod opieką swoich wychowawców: Agnieszki Pawelec, Moniki Staszczak i Dariusza Sawickiego uczestniczyli w wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Pogoda wyjątkowo nam dopisała, dzięki czemu piesza wycieczka na Święty Krzyż odbywała się
            w przepięknych okolicznościach przyrody, podziwialiśmy piękną polską przyrodę ubraną w kolorowe barwy jesieni. Wycieczkę na szczyt rozpoczeliśmy od spotkania ze świętokrzyskim pielgrzymem Emerykiem, dzięki naszemu panu pilotowi poznaliśmy bardzo ciekawą historię tego posągu. Na szczycie Łysej Góry zwiedziliśmy Klasztor
            Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej 
            z relikwiami Krzyża Świętego oraz podziemia z grobem księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Następnie podziwialiśmy gołoborza na zboczach Łysej Góry, dzięki panu Arkowi - naszemu pilotowi poznaliśmy legendę o powstaniu tego miejsca. Następnie u podnóża Łysej Góry czekał na nas pyszny obiad, po którym udaliśmy się do Ujazdu, gdzie zwiedziliśmy ruiny zamku Krzyżtopór. W doskonałych humorach udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Góry Świętokrzyskie to przepiękne miejsce, warto je odwiedzić. 

            Zdjęcia

             

            Agnieszka Pawelec

      • https://lh3.googleusercontent.com/pw/AM-JKLXPBsgYEpqXGDKfImtTAgbzlqW3qdKkOnL8yLexWHQkbYOgrfuJfTZsgCxHmPhJirXtBom8FjrIVCzMP_Qz3ht6wsTMTrarW9G0TzyPb8I4L7V-0AdPkpukDD_8-__yDivYmCJ6WT7SylhfBgsGUQPu=w635-h657-noWYCIECZKA KLAS DRUGICH
        DO POLESKIEGO PARKU NARODOWEGO
        I PODZIEMI KREDOWYCH W CHEŁMIE.

         

         

         

         

        8 października uczniowie klas drugich wraz ze swoimi wychowawczyniami P.Teresą Krzywicką i P.Bożeną Niedźwiadek oraz opiekunami: P.Julią Ćwikłą oraz P. Agnieszką Zarzecką uczestniczyli w wycieczce do Poleskiego Parku Narodowego i Podziemi Kredowych. Towarzyszył im profesjonalny przewodnik, który w opowiadał o  ciekawostkach przyrodniczych tego regionu. Pierwszym punktem wycieczki  było zwiedzanie Podziemi Kredowych w Chełmie -  nieczynnej  obecnie kopalni kredy, która należy do wyjątkowych obiektów zabytkowych w skali kraju i Europy. Dzieci odważnie przeszły kredowym labiryntem, posłuchały legend i ciekawostek oraz  obejrzały liczne ekspozycje geologiczne, archeologiczne i historyczne. Spotkały też w podziemnych korytarzach  Ducha Bielucha J 
        Następnie uczniowie zwiedzili najważniejsze zabytki Chełma i udali się do 
        Ośrodka Dydaktycznego Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie. Tutaj niezwykle interesująca była wizyta w Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego. Po spotkaniu z żółwikami i smacznym obiedzie, wszyscy udali się do Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Załuczu Starym na zwiedzanie ekspozycji przyrodniczych i etnograficznych. W parkowym muzeum  niezwykłe zaciekawienie wzbudziły eksponaty archeologiczne, etnograficzne, historyczne oraz przyrodnicze. Korzystając z pięknej jesiennej aury, dzieci  przeszły ścieżką dydaktyczną „Żółwik” przeznaczoną dla najmłodszych miłośników przyrody. Dzięki ścieżce i opowieściom przewodnika mogły poznać strukturę lasu, zaprzyjaźnić się z żółwiem błotnym, a także odwiedzić  Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. Był też czas na obserwacje przyrody, wspólną  zabawę, relaks i odpoczynek. Zadowoleni i pełni wrażeń wszyscy wrócili do szkoły, a następnie do swoich domów.


                                                                                             Bożena Niedźwiadek

        •  

          Czy to bajka, czy nie bajka?

          Wizyta klasy III b w Teatrze Muzycznym w Lublinie

           

          Czy to bajka, czy nie bajka,

          Myślcie sobie, jak tam chcecie.

          A ja przecież wam powiadam:

          Krasnoludki są na świecie!

          Czy spotkaliście już kiedyś krasnoludki? Klasa III b miała taką szansę, bo tego roku krasnoludki wyszły spod ziemi i pojawiły się na scenie teatralnej w Lublinie.

          Dnia 13 października 2021 roku uczniowie klasy III b pod opieką pani Agaty Rekiel i Agnieszki Tkaczyk wybrali się na wycieczkę do Teatru Muzycznego
          na adaptację baśni
          Marii Konopnickiej pt.: „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.

          Autor scenariusza i jednocześnie reżyser - Jerzy Turowicz wprowadził
          do spektaklu nowe postaci i uwspółcześnił bajkę. Dzięki temu wszyscy młodziutcy widzowie mogli śledzić nieznane dotąd historie o krasnoludkach, sierotce Marysi i jej gąskach. Wśród wielu przygód spotykają oni na swojej drodze m.in. żabę, która śpiewać nie potrafi, ale śpiewa, babuleńkę oraz lisa Sadełko.

          Urocze krasnoludki zabrały nas w baśniowy świat i pokazały, że warto pomagać innym, bo dobre uczynki zawsze do nas wracają. W jaki sposób przezabawne i charakterne krasnoludki pomogą sierotce Marysi i biednemu Skrobkowi? Jak wygląda potężna królowa Tatra, której pałac wznosi się wśród gór? Czy król Błystek ukarze Wichetka i czy Koszałek Opałek znajdzie wiosnę? My to już wiemy!!! Jeśli jesteście ciekawi to odpowiedź czeka na scenie, więc gorąco wszystkich zachęcamy
          do obejrzenia tego pouczającego przedstawienia.
          Ta barwna, pełna przygód opowieść o przyjaźni, miłosierdziu i poszukiwaniu własnego miejsca w świecie z pewnością zachwyci każdego, młodego i dorosłego widza.

          Nas zachwyciła, dlatego aktorzy, dyrygent oraz muzycy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Wizyta w teatrze wzbudziła w nas wiele pozytywnych emocji,
          o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.

           

          Zdjęcia

          Agata Rekiel

      • Góry Świętokrzyskie - klasy 5a, 5b, 6a

        Uczniowie klasy VIa w ramach lekcji języka polskiego napisali sprawozdania z wycieczki szkolnej. Oto fragmenty niektórych z nich J

        Kasia Omiotek kl VIa

        Wycieczka w Góry Świętokrzyskie odbyła się 06.10.2021. jej uczestnikami byli uczniowie klas: 5a,5b i 6a oraz opiekunowie: Ewelina Halicka-Małolepsza, Anna Krupińska, Sylwia Wójcik i Magdalena Sawicka.

        O godz. 8 zebraliśmy się przed szkołą. Mieliśmy wyjechać o 8.10 jednak autokar spóźnił się i wyjechaliśmy o 8.30. Podczas jazdy wszyscy rozmawiali i śmiali się. Dotarlismy do pierwszego punktu wycieczki z godzinnym opóźnieniem, był nim zamek Krzyżtopór. Z powodu kręconej tam reklamy gry komputerowej nie mogliśmy obejrzeć go od środka, wiec podziwialiśmy jego mury i piękny krajobraz, który go otaczał... 

         

        Tymoteusz Oprus kl. VIa

        …Pilot mówił nam o historii zamku i o dawnym jego wyglądzie. Następnym punktem naszej podróży była kopalnia Krzemionki Opatowskie. Przyjechaliśmy tam o 12.30 i mieliśmy 15 minut na zakup pamiątek. Nasz przewodnik zaprowadził nas do muzeum tej kopalni, następnie pokazał nam ciekawe rekonstrukcje…..

         

        Małgorzata Łepek kl. VIa

        ….Po pewnym czasie ruszyliśmy do kopalni drogą przez las. Zwiedzanie zaczęliśmy ok. godz. 13. Było nas 48 uczniów więc panie musiał nas cały czas liczyć. Po zwiedzaniu Krzemionek Opatowskich pojechaliśmy na obiad. Około godz. 15.30 zaczęliśmy zwiedzanie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Po godz. 16 dotarliśmy na Święty Krzyż. Był tam piękny widok. Po pewnym czasie ruszyliśmy do klasztoru Benedyktynów. Po wyjściu z niego przewodnik zadał nam zagadki, za które dwie osoby dostały nagrody. Potem długo szliśmy do autokaru drogą prowadzącą przez las….

         

        Iza Gutek kl. VIa

        ….po kilku godzinach drogi pod szkołę dotarliśmy około godziny 21. Wyjazd był interesujący, panowała miła atmosfera, Oceniam te podróż bardzo dobrze i myślę, że wybrałabym się tam ponownie.

        Zdjęcia