• Działania biblioteczne w naszej szkole uwieńczone artykułem w czasopiśmie „Biblioteka w szkole”

• Działania promujące czytelnictwo w naszej szkole stały się inspiracją do opublikowania w miesięczniku „Biblioteka w szkole”. Bardzo cieszymy się, że mogłyśmy się podzielić naszymi doświadczeniami z bibliotekarzami z całej Polski.

Agnieszka Zarzecka

Magdalena Sawicka

• Przerwa na czytanie

• „Książki to najlepsi Twoi przyjaciele.

Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.”

Jan Rak

W dniu 19 października 2023 r. w naszej szkole odbyła się Przerwa na Czytanie. Podczas tej akcji promującej czytelnictwo uczniowie naszej szkoły czytali na przerwach książki i czasopisma. Młodsze dzieci czytały w swoich salach podczas przerw, a najmłodszym przedszkolakom czytali starsi uczniowie. Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i udział w akcji.

• „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość  wymyśliła”.

W czerwcu nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo „Czytanie na polanie”. Oddaliśmy się lekturze naszych ulubionych  książek na kocach, materacach, na trawie, wokół naszej szkoły. Bardzo nam się ta zabawa czytelnicza spodobała  i z pewnością będziemy do niej wracać.

• Przygotowanie zakładek i lapbooków w ramach zadań z NPRCZ

• Warsztaty w Bibliotece Pedagogicznej

• 25 kwietnia klasy drugie udały się w gościnne progi Biblioteki Pedagogicznej w Lublinie. Uczniowie brali udział w bardzo ciekawych warsztatach „Poznajemy książki interaktywne”, które były podzielone na dwie części. Jedna to wprowadzenie w świat interaktywnej literatury, a druga to gry i zabawy, które bardzo zaciekawiły nasze dzieci. Gama książek była tak wielka, że trudno było dzieciom oderwać się od nich, każda była inna i w inny sposób „wciągająca”. Z kolei gry i zabawy wyzwoliły kreatywną twórczość naszych wychowanków. W międzyczasie można było podziwiać eksponaty na wystawie sztuki afrykańskiej. Było bardzo fajnie i wszyscy świetnie się bawiliśmy.

• Wyniki konkursu na „Najciekawsze pudełko lekturowe”.

• Kategoria klas 4-8

1. Aniela Wudarska IV B

2.Oliwier Gierej IV A

3.Wiktoria Listos kl. IV A

Kategoria klas 1-3

1.Filip Zarzecki  kl. II B

2.Aleksandra Małyś  kl. II B

3.Maria Domin  kl. II B

Wyróżnienia:

Adam Szafraniec   IVB

Alicja Skórska  I A

Anna Szwedo  IV A

• NOWOŚCI CZYTELNICZE Z NARODOWEGO
        PROGRAMU ROWOJU CZYTELNICTWA

• Jest nam bardzo miło poinformować Państwa, że nasza szkoła, przystąpiła do  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 3 - dotyczący wspierania w latach 2021-2025 organów prowadzących szkoły oraz bibliotek pedagogicznych w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości czytelniczych.

Dzięki temu na zakup książek i promocję czytelnictwa otrzymaliśmy 15.000 zł ( 12.000 zł z Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz 3.000 zł z wkładu własnego Gminy Głusk).

Celem tego programu jest zwiększenie roli biblioteki szkolnej, promocja czytelnictwa poprzez uatrakcyjnienie księgozbioru i organizację wydarzeń czytelniczych w naszej szkole.

• Wpływ czytelnictwa na rozwój dzieci i  młodzieży

Drodzy Rodzice!

Rozpowszechnianie czytelnictwa powinno być wspólną troską nauczycieli i rodziców. W dobie tak bardzo rozpowszechnionego Internetu, dostępu do mediów, ogromnego postępu technicznego, wszechobecnego pośpiechu, warto zastanowić się nad rolą książki w życiu człowieka i czynić starania, by było na nią miejsce i czas. Pamiętajmy, że kontakt z książką dostarcza młodemu czytelnikowi właściwych wzorców pisania i mówienia, pozwala poznawać nowe słownictwo. Wpływa również na rozwój wyobraźni i łączy się z rozwojem myślenia. Czytanie rozwija nie tylko sferę poznawczo – intelektualną, ale wzbogaca również wartości moralno – społeczne. Niestety potrzeba kontaktu dziecka z książką nie powstaje bez udziału nas dorosłych.

Rozwój zainteresowań czytelniczych u dziecka rozpoczyna się  w domu. Rodzice, którzy sami korzystają z książek, czytają czasopisma potrafią przekazać te zainteresowania także swoim dzieciom.

NIKT NIE RODZI SIĘ CZYTELNIKIEM,

CZYTELNIKA TRZEBA WYCHOWAĆ,

CODZIENNIE CZYTAJ DZIECKU DLA PRZYJEMNOŚCI

• wprowadź rytuał codziennego czytania dziecku

• jeśli dziecko o to prosi – wielokrotnie czytaj tę samą książkę

• pozwalaj na pytania, rozmowy, powrót do poprzedniej strony

• bądź przykładem, czytaj książki, czasopisma

Jakie korzyści niesie za sobą codzienne czytanie najmłodszym?

• dziecko czuje się ważne i kochane

• buduje silną więź pomiędzy dzieckiem a rodzicami

• przyspiesza rozwój mowy

• rozwija umiejętności komunikacyjne