• EDYCJA IV 

        ROK SZKOLNY 2023/2024

          • MODUŁ II – TU JEST MOJE MIEJSCE

          • Zadanie 4 "Perły regionu"

            W październiku 2023 roku klasy czwarte  brały udział w edukacyjnej wycieczce do Skansenu w Lublinie. Uczestniczyli w lekcji muzealnej dotyczącej wiejskich zabytków oraz ginących zawodów, poznali bliżej historię i kulturę polskiej wsi.

          • Siła bajek

          • MODUŁ III – KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ

            21 LISTOPADA 2023 ROKU w naszej szkole odbył się MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK połączony ze ŚWIATOWYM DNIEM  ŻYCZLIWOŚCI.

             

          • Do hymnu!

          • MODUŁ II – TU JEST MOJE MIEJSCE

      • MODUŁ I - zadanie 19. „Z wizytą w teatrze” 

        Dnia 5 października 2023 roku klasa 2a i 2b wyruszyły na niezapomnianą przygodę do Lublina, aby obejrzeć bajkę muzyczną "Kot w Butach" w Teatrze Muzycznym. Wyjazd ten był nie tylko rozrywką, ale także okazją do poszerzenia naszej wiedzy i doświadczeń kulturowych.
        Inscenizacja: Jerzy Turowicz
        Muzyka: Janusz Baca
        Kierownictwo Muzyczne: Piotr Wujtewicz
        Choreografia: Izabela Krupa
        Po wejściu do teatru zostaliśmy zachwyceni jego wnętrzem. Atmosfera była nasycona niecierpliwością i ekscytacją przedstawienia, które mieliśmy okazję zobaczyć. Spektakl "Kot w Butach" okazał się niezwykłym przeżyciem dla nas wszystkich. Widowisko było pełne barwnych kostiumów, bogatej scenografii i przepięknych piosenek. Aktorzy porwali nas w świat magii i przygód, a ich talent aktorski oraz zaangażowanie sprawiły, że każda scena była niezapomniana. Śmiech, wzruszenie i zdumienie towarzyszyły nam przez całe przedstawienie. Po zakończeniu spektaklu mieliśmy okazję spotkać się z aktorami by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Wyjazd był czasem, który umożliwił nam pogłębienie naszych relacji jako klasy oraz wymianę myśli na temat sztuki i kultury. Podczas powrotnej podróży dzieliliśmy się swoimi ulubionymi momentami z przedstawienia. Ten wyjazd był nie tylko doskonałą okazją do rozrywki, ale także lekcją sztuki i życia.
         

      • MODUŁ I - ZADANIE 11 „Tanecznym krokiem”

      • EDYCJA III

        ROK SZKOLNY 2022/2023

          • PERŁY REGIONU

          • MODUŁ II – TU JEST MOJE MIEJSCE

            4. „Perły regionu” – wycieczka do miejsca związanego z kulturą regionu (muzeum, sala dziedzictwa, skansen itp.)

            Dzieci z klasy 1a w dzień poprzedzający ich święto były uczestnikami wycieczki do Muzeum Wsi Lubelskiej. Zaraz po przekroczeniu progów Skansenu grupę powitał pan przewodnik, z którym przenieśliśmy się w czasie o kilkadziesiąt lat wstecz. Pogoda sprzyjała, więc uczniowie z uśmiechem i zaciekawieniem podążali śladami przeszłości.

            Spacerując od chaty do chaty można było poczuć klimat i poznać tradycje dawnej wsi. Przewodnik opowiadał o sposobie życia dawnych gospodarzy, o ich ciężkiej pracy i narzędziach, którymi się posługiwali. Zwracał uwagę na bogactwo architektury i zgromadzonych eksponatów, które odzwierciedlały zwyczaje, obrzędy i codzienną pracę ludzi z minionej epoki. Wiele radości sprawiły dzieciom spotkane zwierzęta gospodarskie tj. kozy, konie, krowy, kury i gęsi, których nie widzą na co dzień mimo, że mieszkają na wsi.

            Niezwykle interesującym punktem wizyty w Skansenie były zajęcia edukacyjne „Co jest grane?” - zabawy pastwiskowe. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się czym była „pasionka”, kogo nazywano „koniuchem”, co to jest „ducza” oraz, że „derkacz” to nie tylko nazwa ptaka. Instruktorka zajęć posiłkując się starymi fotografiami bardzo barwnie opowiedziała o warunkach życia dzieci na dawnej wsi, o ich licznych obowiązkach oraz o tym, jak spędzały wolny czas i w co się bawiły.

            Uczniowie mieli również okazję wypróbować kilka tradycyjnych, najbardziej znanych zabaw ruchowych, które pozwoliły poczuć klimat dzieciństwa minionych, odległych czasów.

            Wycieczka była bardzo udana, długo będziemy ją wspominać…

          • MODUŁ II, ZADANIE 8 - "WIELCY LUDZIE"

          • 15 lutego 2023 roku uczniowie klasy 7, 8a, 8b i 6a wraz ze swoimi wychowawcami: paniami Anną Krupińską, Moniką Staszczak i Agnieszką Pawelec uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.  Pierwszym przystankiem było Muzeum Powstania Warszawskiego, tam, dzięki wspaniałym przewodnikom,  przypomnieliśmy sobie jak wyglądał jeden z najważniejszych polskich zrywów wolnościowych w czasie II Wojny Światowej – Powstanie Warszawskie. Obejrzeliśmy również film „Miasto ruin” pokazujący ogrom zniszczeń, jakich dokonali Niemcy w Warszawie po upadku Powstania Warszawskiego. Następnie odwiedziliśmy Cmentarz Wojskowy na Powązkach, szczególnie groby bohaterów „Kamieni na szaniec” – Alka, Rudego, Zośki, Orszy, autora lektury Aleksandra Kamińskiego oraz wielkiego polskiego poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

          • MODUŁ II – TU JEST MOJE MIEJSCE - ZADANIE 7 - "TO WARTO ZOBACZYĆ"

          • PROJEKT WYKOANY W RAMACH ZAJĘĆ Z ETYKI
            W KLASIE 5A
            - "PIĘKNO MOJEJ MAŁEJ OJCZYZNY"

                Uczniowie mieli za zadanie zrobić zdjęcia najpiękniejszych miejsc w ich najbliżeszj okolicy, następnie wykonali prezentacje multimedialne.

          • MODUŁ II, ZADANIE 1 - "PIĘKNO TRADYCJI"

          •    W ramach zajęć z etyki dwie uczennice z klasy 5a przeprowadziły samodzielnie przygotowane przez siebie lekcje dotyczące tradycji ludowych dotyczacych polskich tańców. Obie dziewczynki - Ada i Kinga tańczą w zespołach ludowych - "Mały Głusk" i "Zespole Pieśni i Tańca Ziemi Lubelskiej im. Wandy Kaniorowej". Uczennice zaprezentowały stroje ludowe, tańce ludowe, pieśni i piosenki ludowe oraz historię obu wspaniałych zespołów.

            O "Małym Głusku" opowiedziała Ada Woś, klasa 5a

            "Kaniorowcy" - przygotowała i zaprezentowała Kinga Miedzińska, klasa 5a

            Kaniorowcy.pdf

          • MODUŁ III, ZADANIE 10

          • MODUŁ III - ZADANIE 10 - "WARTO POMAGAĆ"

            14 lutego w naszej szkole odbyła się CHARYTATYWNA LOTERIA FANTOWA, która została zorganizowana przez Szkolne Koło Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski. To przedsięwzięcie było kontynuacją Dnia Piżamy, który obchodziliśmy przed feriami. Podczas tego dnia solidaryzowaliśmy się z dziećmi chorymi na nowotwory, które przez długi czas przebywają na oddziałach onkologicznych.

            O godz. 9.00 na łączniku szkolnym, gdzie miała miejsce loteria ustawiła się długa kolejka uczniów chcących kupić los i pomóc potrzebującym dzieciom. Losy w cenie 5 i 7 zł zostały sprzedane w bardzo szybkim tempie. Dodatkową atrakcją loterii była również możliwość zakupu „słodkiej przekąski” w postaci babeczek, ciasteczek i galaretek.

            Dochód  z loterii wyniósł ok. 1500 zł i w całości zostanie przeznaczony na zakup materiałów plastycznych dla dzieci, które są pacjentami Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej w Lublinie.

            Tak duże zainteresowanie akcją charytatywną wskazuje, że nasza społeczność szkolna ma bardzo wrażliwe serca i chętnie niesie pomoc tym, którzy jej potrzebują. Serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy wsparli naszą loterię darując fanty, piekąc ciasteczka lub kupując losy.

             

          • MODUŁ I, ZADANIE 12 - "W KRAINIE MUZ"

          •     W dniach 24-26 października 2022 roku uczniowie klasy 7 i klas 8 pod opieką swoich wychowawców: Anny Krupińskiej, Agnieszki Pawelec i Moniki Staszczak uczestniczyli w wycieczce nad morze. Trasa naszej wycieczki przebiegała przez  Malbork, Gdańsk, Gdynię, Sopot i Toruń.

            Przygodę z pięknym polskim Pomorzem rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku Krzyżackiego w Malborku. Poznaliśmy historię zamku oraz mogliśmy zobaczyć jak w odległej przeszłości wyglądało życie na nim. Drugiego dnia zwiedziliśmy jedno z najpiękniejszych miast Polski – Gdańsk, poznaliśmy historię miasta i jego najbardziej znane zabytki, a wśród nich m.in. Stary Żuraw, Dwór Artusa, Ratusz, Złotą Bramę oraz Bazylikę Najświętszej Maryi Panny.

              Mogliśmy zobaczyć również miejsca związane z historią Polski – II Wojną Światową – miejsce upamiętniające obrońców Poczty Gdańskiej. Odwiedziliśmy również słynnego Neptuna na Długim Targu.  Szczególnym punktem na naszej wycieczce było odwiedzenia Westerplatte, miejsca, gdzie rozpoczęła się II Wojna Światowa. W Gdyni zwiedziliśmy Muzeum polskiego okrętu wojennego - niszczyciela ORP Błyskawica. Na koniec dnia podziwialiśmy piękny zachód słońca spacerując po molo w Sopocie.

            Trzeciego dnia wyruszyliśmy w drogę do domu, po drodze mieliśmy jeszcze przystanek w Toruniu, gdzie mogliśmy zwiedzić to piękne miasto zwane Perłą Północy. Na trasie naszego zwiedzania znalazły się: Rynek Starego Miasta,Ratusz, zabytkowe kamienice, Dom Kopernika, Krzywa Wieża, Katedra, mury obronne, ruiny zamku krzyżackiego. Mogliśmy również i spróbować jedynych wyjątkowych toruńskich pierników.

        • MODUŁ I

          Zadanie 11 - „W Galerii Sztuki” – wyjście na wystawę dzieł sztuki.

          Dnia 5 października 2022r. roku uczniowie klasy 1a zwiedzili wystawę KOLEKCJA DOSTĘPNA VOL. 3 w Galerii Labirynt w Lublinie przy ulicy Popiełuszki 5. Celem wycieczki było zachęcenie uczniów do odbierania sztuki wszystkimi zmysłami, uwrażliwianie na piękno dzieł sztuki, kształtowanie poczucia estetyki, zachęcanie do szerszego korzystania z dóbr kultury, rozwijanie umiejętności zachowania w miejscach użyteczności publicznej. Uczniowie z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w polisensorycznym poznawaniu dzieł artystycznych. Taki sposób odbioru sztuki dostarczył dzieciom wiele pozytywnych emocji.

          Po aktywnym zwiedzaniu wystawy uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych pobudzających wyobraźnię i rozwijających kreatywne myślenie. Wszyscy uczestnicy zabawy wcielili się w prawdziwych artystów i stworzyli prace plastyczne inspirowane obejrzaną wystawą. Praca twórcza przyniosła dzieciom wiele radości, satysfakcji i dumy, ponieważ wszystkie prace okazały się prawdziwymi dziełami sztuki.

          Zdjęcia

          Agata Rekiel

      • MODUŁ I

        Zadanie 17 - „Z wizytą w teatrze” – wyjście na dowolny spektakl teatralny i wykonanie plastycznej ilustracji przedstawienia.

            Dnia 03 października 2022 roku klasy 5a i 5b wybrały się, pod opieką nauczycieli: Iwony Skórskiej, Żanety Sochy, Moniki Pawłowskiej i Agnieszki Pawelec, na przedstawienie pt. "Ania z Zielonego Wzgórza". Spektakl odbył się w teatrze Kamienica w Warszawie.
             Po przyjeździe do teatru, pełni ciekawości weszliśmy do sali i zajęliśmy swoje miejsca. Po chwili światła zgasły, a na scenę weszli pierwsi aktorzy, a wśród nich Ania główna bohaterka. Później spektakl się rozwinął i po kolei opowiadał o losach Ani, dziewczynki, która po stracie rodziców trafiła do sierocińca, następnie przez przypadek na Zielone Wzgórze. Dzieciom najbardziej spodobała się postać Ani, którą przedstawiła młoda dziewczyna o rudych włosach. Przedstawienie trwało 2 godziny, ale dzieci nie nudziły się lecz z chęcią oglądały ten spektakl. Po skończonym spektaklu mieliśmy przyjemność poznać główną bohaterkę – Anię. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z główną bohaterką. Spektakl bardzo nam się podobał. Był humorystyczny, a zarazem wzbudzający wzruszenie. Chwilami naprawdę chwytał za serce i pozostawiał wiele do przemyślenia. 

      • MODUŁ III – KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ - ZADANIE 24„Kochamy naszą planetę”

         

        Niech się wstydzi ten kto śmieci, bo sprzątają po nim dzieci…

             W październiku nasza szkoła przyłączyła się do IV edycji ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski objętej honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Celem tej akcji jest przede wszystkimszerzenie idei zielonego patriotyzmu oraz kształtowanie postawy odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska naturalnego.

         

            Korzystając z pięknej jesiennej pogody uczniowie kl. 1a wyruszyli na poszukiwanie śmieci. Dzieci uczestniczyły w sprzątaniu z zaangażowaniem i z wielkim przejęciem. Każdy napotkany i wrzucony do worka śmieć wywoływał na ich twarzach promienny uśmiech. Cała akcja zakończyła się zabawą w jesiennych liściach, co wprawiło wszystkich w doskonałe humory.

            Nasza „śmieciowa wyprawa” okazała się niestety dość „owocna”, ponieważ wróciliśmy do szkoły z ciężkim workiem śmieci. Poprzez udział w akcji dzieci z klasy 1a udowodniły, że zależy im na czystości naszej miejscowości. Dały też bardzo dobry przykład wszystkim mieszkańcom naszej Małej Ojczyzny.

        Agata Rekiel