• Informacje ogólne

• eTwinning to nazwa jednego z programów Unii Europejskiej, którego celem jest umożliwienie zdalnego – czyli po prostu internetowego – kontaktu między szkołami i przedszkolami z wielu państw europejskich (także spoza UE), aby nauczyciele i uczniowie realizowali międzynarodowe i wewnątrzkrajowe projekty międzyszkolnych. Do nawiązania kontaktu niepotrzebna jest tzw. papierologia, czyli druki, zgody i pieczątki, bo eTwinning to także nazwa portalu internetowego, w którym nauczyciel zakłada konto sobie i swojej szkole. Po zalogowaniu znajduje się w serwisie eTwinning Live, w którym należy uzupełnić swój profil i przejść do wyszukiwania istniejących projektów, założenia nowego projektu lub szukania innych nauczycieli, których możemy zapraszać do kontaktów i umawiać się z nimi na realizację projektów. To wszystko bez pisania wniosków i wypełniania wielu tabelek.

Przydatny adres internetowy związany z programem: http://www.etwinning.pl

Program zapewnia nauczycielom i uczniom pomoc i narzędzia internetowe potrzebne podczas poszukiwania partnera i realizacji projektów. Zachęca do korzystania i poznawania najnowszych osiągnięć techniki, realizując w ten sposób swój podstawowy cel – rozwijanie kompetencji technicznych, językowych oraz interkulturowych w naturalny i niewymuszony sposób – jest to niezbędne podczas wirtualnej komunikacji z obcojęzycznym partnerem. Nauczyciele i uczniowie wykorzystują Internet jako codzienne narzędzie pracy, wymieniając informacje i materiały dydaktyczne.
            Wieloaspektowość działań prowadzonych podczas realizacji projektów e-Twinning i płynące z niego korzyści sprawiły, że warto było go wprowadzić w naszej szkole.